Siwizna - któż nie chciałby jej uniknąć? Dla większości osób pojawianie się siwych włosów jest procesem, który powoduje spory dyskomfort psychiczny. A jaka jest przyczyna tego procesu i czy mamy wpływ na jego przebieg? Warto przy tym powiedzieć jasno, że siwienie związane jest z wiekiem i jest całkowicie naturalne - pod warunkiem, że siwe włosy nie pojawiają się zbyt wcześnie i nie przybywa ich w zastraszającym tempie.
Wszystkiemu winne są melanocyty, a ściślej ujmując, sytuacja, w której zaczynają one funkcjonować nieprawidłowo i nie dostarczają włosom melaniny - czynnika odpowiedzialnego za pigmentację skóry i włosów. Siwizna nie jest więc kolorem, a raczej jego brakiem. Kiedy melanina nie dociera do włosów, przybierają one barwę składnika budulcowego, czyli keratyny. No dobrze, ale dlaczego niektórzy zaczynają siwieć bardzo wcześnie, a inni do późnej starości cieszą się pięknym kolorem włosów? Chociaż proces siwienia jest znany, naukowcy nie mogą jednoznacznie stwierdzić, jakie są jego bezpośrednie przyczyny. Jest jednak kilka hipotez, które starają się wytłumaczyć, dlaczego właściwie siwiejemy.
W powszechnej świadomości funkcjonuje przekonanie, że nadmiar stresu, szok czy traumatyczne przeżycia mogą powodować nasilone siwienie. Kto nie słyszał o przypadku osiwienia w jedną noc? Czy taka teoria ma jakiekolwiek podłoże naukowe? Naukowcy podchodzą do tego bardzo ostrożnie. Można byłoby wysunąć hipotezę, że pod wpływem stresu blokowane jest wytwarzanie melaniny, a w konsekwencji pojawia się siwizna. Jak jednak wytłumaczyć fakt, że melanina znika we włosie, który już wyrósł? Stres jest ogólnie niekorzystny dla naszego zdrowia, niektórzy naukowcy twierdzą, że powoduje wzmożone wypadanie włosów, przez co siwizna jest po prostu bardziej widoczna.
Najbardziej prawdopodobną jest wersja, że za to, jak szybko pojawi się u nas siwizna, odpowiadają geny. Nie wiemy na razie, który gen odpowiedzialny jest za proces, ale amerykańscy naukowcy prowadzą badania nad genami, które mogłyby przywrócić barwnik siwym włosom.
Niestety, na razie nie istnieje również żaden lek, który umożliwiałby odwrócenie procesu siwienia. Według niektórych badań siwe włosy pojawiają się szczególnie wtedy, kiedy w organizmie brakuje miedzi. Jony miedzi oraz tyrozyna są niezbędne do aktywacji tyrozynazy, która z kolei bierze udział w produkcji barwinika - melaniny. Podczas badań stwierdzono także ciekawą zależność - u pacjentów z przedwczesną siwizną poziom miedzi w surowicy był znacznie niższy niż u grupy kontrolnej. Warto pamiętać, że odpowiednia dieta i dostarczanie organizmowi witamin i minerałów są bardzo ważne dla zdrowa i ogólnej kondycji, a więc mogą mieć również znaczący wpływ na proces siwienia.