Piękne, gęste i długie rzęsy nadają spojrzeniu wyrazu i są ozdobą każdej kobiety. A jak prawidłowo dbać o rzęsy? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, co im szkodzi. Okazuje się, że proste, codzienne czynności, takie jak nakładanie maskary czy podkręcanie zalotką, mogą osłabiać rzęsy i powodować ich wypadanie. Czego unikać, a o czym pamiętać?
Dobrej jakości tusz do rzęs to podstawa. Wybierajmy kosmetyki sprawdzone, które nie mają w swoim składzie szkodliwych składników, np. alergenów czy substancji chemicznych, mogących negatywnie wpływać na kondycję rzęs. Na co dzień lepiej zrezygnować z maskary wodoodpornej. Tego rodzaje tusze są trwalsze od standardowych i znacznie trudniej je zmyć. Do ich demakijażu trzeba stosować silniejszych preparatów lub mocniej pocierać oczy wacikiem, co może bardzo osłabiać rzęsy, a nawet powodować ich wypadanie. Pamiętajmy jeszcze o jednym - maskarę warto wymieniać co ok. 3 miesiące. 5 miesięcy używania jednego tuszu to absolutne maksimum. Na szczoteczce zbierają się bakterie, co może powodować infekcje oczu.
Jednym z kardynalnych błędów, jaki popełnia wiele kobiet jest brak demakijażu przed snem. Usunięcie tuszu po całym dniu to obowiązek. Zaschnięty tusz osłabia rzęsy, źle wpływa na ich ogólny stan i może być przyczyną stanów zapalnych. Osłabione włoski mogą łamać się i wypadać. Demakijaż powinien być delikatny i dokładny - dajmy rzęsom szansę na regenerację i odpoczynek od maskary.
Podkręcone rzęsy pięknie podkreślają spojrzenie, ale zbyt częste ściskanie zalotką może niszczyć ich strukturę i prowadzić do ich wypadania. Jeśli koniecznie chcemy używać zalotki, róbmy to z umiarem i stosujmy ją jedynie na niepomalowane rzęsy - w przeciwnym wypadku możemy narazić rzęsy na połamanie. Również nadużywanie zabiegów kosmetycznych, takich jak zagęszczanie i przedłużanie rzęs, może niekorzystnie wpłynąć na ich kondycję. Doklejając sztuczne rzęsy, bardzo obciążamy naturalne. Po zabiegach rzęsy są widocznie osłabione i często potrzeba naprawdę sporo czasu, aby je zregenerować.
Do twarzy używasz kremu, do ciała balsamu, a do rzęs? No właśnie – bardzo często zapominamy o tym, że rzęsty również potrzebują nawilżenia i dobrego odżywienia. Odpowiednia odżywka sprawi, że rzęsy będą długie, gęste i mocne. Dobry preparat do rzęs powinien mieć w składzie m.in. panthenol, peptydy czy bimatoprost. Warto sięgać po odżywki przebadane dermatologicznie i okulistycznie - dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie będą powodować podrażnień.