W czasie ciąży przyszła mama może cieszyć się gęstymi, mocnymi i lśniącymi włosami, jednak po urodzeniu dziecka sytuacja niestety ulega zmianie. Włosy są przesuszone lub wprost przeciwnie – szybko się przetłuszczają, w dodatku zaczynają wychodzić garściami. Niestety problem nadmiernej utraty włosów dotyka wielu kobiet po porodzie.
Zauważyłaś, że kondycja Twoich włosów po porodzie uległa pogorszeniu? Znajdujesz kępki włosów na poduszce i szczotce oraz pojedyncze włosy wiszące tu i ówdzie? Nie stresuj się – to naturalna kolej rzeczy, że włosy po ciąży wypadają. Dlaczego tak jest i jak wzmocnić je domowymi sposobami? Podpowiadamy!
Każdego dnia wypada nam ok. 100 włosów – jest to zupełnie normalne i nie należy się tym przejmować. Po narodzinach dziecka liczba ta może jednak ulec znacznemu wzrostowi. Winne temu są zmiany w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej świeżo upieczonej mamy.
W ciąży poziom estrogenu w organizmie kobiety rośnie, z kolei po porodzie gwałtownie spada. Wahania hormonalne są głównym powodem wypadających włosów po ciąży. Proces ten zaczyna się w mniej więcej 3 miesiącu po porodzie, i zwykle utrzymuje się najdłużej do roku po porodzie.
Nadmierne wypadanie włosów w pierwszej chwili może przerazić, jednak po uświadomieniu sobie przyczyny tego zjawiska, nie powinniśmy się aż tak przejmować. Już po upływie kilku miesięcy sytuacja powinna się ustabilizować i kondycja włosów ulegnie znacznej poprawie.
O kondycję włosów najlepiej zacząć dbać zaraz po porodzie. Kluczową rolę odgrywa właściwa dieta i prawidłowa pielęgnacja, która pomoże wzmocnić włosy i poprawić ich kondycję. Czasami jednak stres towarzyszący nowej sytuacji, a także konieczność wprowadzenia diety eliminacyjnej ma niebagatelne znaczenie na szybkość wzrostu włosów po ciąży.
Kobietom po ciąży, które zmagają się z problemem intensywnej utraty włosów, zaleca się więc dodatkowe przyjmowanie witaminy D, jodu i kwasu foliowego, a także w zależności od potrzeb innych witamin i minerałów, które m.in. pomagają zachować zdrowe włosy i ograniczają ich wypadanie. Przy karmieniu piersią należy upewnić się, czy dany suplement nadaje się do stosowania w tym okresie, co zawsze jest czytelnie zaznaczone na opakowaniu
Wspomniane metody nie przynoszą widocznych rezultatów? Warto rozważyć wizytę u trychologa, który oceni stan włosów oraz skóry głowy i na tej podstawie dobierze zabieg wzmacniający, a także doradzi, jakie kosmetyki warto zacząć stosować w domu.
Do roku od narodzin dziecka gospodarka hormonalna powinna się ustabilizować. Gdy po tym czasie włosy nadal wypadają nam bardziej niż przed porodem, jest to powód do niepokoju. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyna problemu leży gdzie indziej niż w hormonach.
Zbyt intensywne wypadanie włosów może być objawem niedoboru składników mineralnych, ale także poważnej choroby, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem. Specjalista zleci stosowne badania i po zidentyfikowaniu powodu dolegliwości zaplanuje leczenie.