Każda z nas chciałaby móc cieszyć się mocnymi i lśniącymi włosami. Niestety, bardzo często zapominamy o tym, że pielęgnacja od zewnątrz to stanowczo za mało. Jak w takim razie należycie o nie dbać i co jest kluczowe dla zdrowych włosów? Przede wszystkim niezmiernie ważna jest dieta bogata w witaminy i mikroelementy wzmacniające włosy. Jeżeli dostarczamy organizmowi odpowiednich substancji, włosy nie wypadają, nie rozdwajają się, są odżywione i pięknie wyglądają. Poziom witamin można również uzupełnić, sięgając po odpowiednio skomponowane tabletki na włosy o działaniu wzmacniającym.
Na rynku dostępnych jest sporo specyfików i tabletek, które przynajmniej według ulotki producenta, powinny działać wzmacniająco na włosy. Jak wybrać dla siebie odpowiedni preparat? Warto zwrócić uwagę na jego skład, bo długa lista składników nie zawsze przełoży się na długie, gładkie i błyszczące włosy. Np. z powszechne dodawanych do produktów witamin z grupy B od B1 po B12, tylko dwie mają udowodnione naukowo działanie na włosy i skórę. Są to witamina B7 (biotyna) i B2 (ryboflawina)
Biotyna (witamina H lub witamina B7) pomaga zachować zdrowe włosy. Istnieją dowody, że niedobór biotyny powoduje, iż włosy są cienkie i wypadają. W ekstremalnych przypadkach wypadanie włosów może dotyczyć nawet brwi i rzęs. Dodatkowe spożycie tej witaminy poprawia kondycję włosów w ciągu jednego lub dwóch miesięcy.
Ryboflawina natomiast chroni przed stresem oksydacyjnym, wpływa na prawidłowy metabolizm żelaza i pomaga zachować zdrową skórę.
Witaminy A, E i C - popularnie występują w tabletkach na poprawę wyglądu włosów i skóry. Pełnią przede wszystkim rolę antyoksydacyjną, czyli walczą z wolnymi rodnikami wytwarzanymi w procesach biochemicznych w organizmie lub pochodzącymi z czynników zewnętrznych (promieniowanie, zanieczyszczenia). Wolne rodniki wywołują stres oksydacyjny, który jest szkodliwy dla wszystkich komórek. Również mieszki włosowe są wrażliwe na stres oksydacyjny. Ponadto Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) potwierdza, że witamina C jest ważna dla produkcji kolagenu i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Witamina A odpowiada za integralność błon komórkowych ciała i odgrywa rolę w procesie specjalizacji komórek – prościej mówiąc nadaje im specyficzne role, które pełnią w organizmie.
Selen - aż 77 procent obszaru Polski to tereny charakteryzujące się niedoborem selenu. Tymczasem niedobór tego pierwiastka w pożywieniu powoduje m.in. odbarwienia włosów, łysienie i sprawia, że włosy stają się cienkie. Istnieją dowody, że dodatkowa ilość selenu eliminuje wyżej wymienione objawy i pozytywnie wpływa na poprawę kondycji włosów.
Cynk - to pierwiastek śladowy, podobnie jak selen ważny dla prawidłowego funkcjonowania wielu układów ciała ludzkiego. Cynk jest ważny dla prawidłowego przyswajania składników odżywczych, ponieważ bierze udział we wchłanianiu i transporcie mikroelementów z pożywienia.
Miedź - jest ważna dla utrzymania prawidłowego stanu włosów i pigmentacji skóry, ponieważ bierze udział w syntezie melaniny, a melanina odpowiada za ochronę skóry i włosów przed uszkodzeniami słonecznymi. Istnieją dowody, że dieta uboga w miedź powoduje brak pigmentacji u zwierząt. Miedź, podobnie jak witaminy C i E jest silnym antyoksydantem, zaangażowanym w ochronę komórek (także komórek mieszków włosowych) przed stresem oksydacyjnym.
Włosy matowe i bez połysku, słabe, łamliwe, z rozdwojonymi końcówkami i nadmiernie wypadające – tak organizm sygnalizuje nam, że brakuje mu witamin. Warto wówczas szczególnie zadbać o dietę, a w razie potrzeby sięgnąć po tabletki wzmacniające, w których składzie znajdziemy witaminy niezbędne dla zdrowych włosów.