Warto
wiedzieć

Stymulacja rzęs – jak działać na rzęsy, by były długie i piękne?

Piękny, naturalny gęsty i długi wachlarz rzęs to marzenie każdej kobiety, chociaż problemy, które wiążą się z wypadaniem rzęs są tak samo kłopotliwe zarówno dla pań, jak i panów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że chociaż rzęsy pełnią rolę estetyczną, jest to rola wtórna. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona oka przed brudem, kurzem czy drobnymi owadami. Rzęsy są czujkami, które w odpowiednim momencie wysyłają sygnał o zagrożeniu, dzięki czemu na czas możemy zamknąć oko. Jakie składniki odżywcze niezbędne są dla rzęs i jak powinna wyglądać ich prawidłowa stymulacja, by były silne i nie wypadały?

Przyczyny wypadania rzęs

Codzienne wypadanie rzęs, tak jak wypadanie włosów, jest procesem normalnym, związanym z cyklem ich wymiany. Problem zaczyna się, gdy zjawisko jest nasilone, a rzęs wypada więcej niż rośnie nowych. Potrzebna jest wówczas odpowiednia stymulacja i odżywienie, które nie tylko zahamują proces wypadania rzęs, ale pobudzi wzrost nowych. Za wypadanie rzęs mogą być odpowiedzialne niektóre kosmetyki lub silne pocieranie oka podczas demakijażu. Jeżeli problem jest wyjątkowo dokuczliwy, warto skonsultować się z lekarzem – być może jest to oznaka choroby, a zwykła stymulacja okaże się niewystarczająca. Wypadanie rzęs może być wywołane zaburzeniami hormonalnymi lub chorobami tarczycy, ale również niektórymi chorobami oczu i stanów zapalnych brzegów powiek, spojówek i mieszków włosowych.

Pielęgnacja rzęs

Na stymulację rzęs bardzo dobry jest olejek rycynowy, o czym wiedziały już nasze babcie. Odbudowuje on cebulki włosów i stymuluję budowę nowych. Niestety, ma on również wady – jego konsystencja jest gęsta i oleista, zostawia plamy, a na rezultaty trzeba trochę poczekać. Na rynku dostępna jest cała gama wygodnych w aplikacji, gotowych preparatów i odżywek, których zadaniem jest poprawa kondycji rzęs. Dobry preparat powinien zawierać m.in.  stymulujące wzrost rzęs peptydy i ekstrakty roślinne, np ekstrakt ze świetlika lekarskiego, czy bogaty w składniki odżywcze ekstrakt z pestek dyni. Z amerykańskiego rynku przyszła do nas kilka lat temu moda na bardzo skuteczny składnik – bimatoprost. Jest on zbliżony budową do naturalnie występujących w naszym organizmie prostaglndyn, które pozytywnie wpływają na wzrost włosa. Zastosowanie bimatoprostu w odżywkach do rzęs pozwoliło na osiągnięcie widocznych efektów przedłużenia rzęs już po 3 tygodniach do pierwszego zastosowania. Decydując się na zakup odżywki do rzęs warto zwrócić uwagę na to, czy dany produkt był przebadany pod nadzorem dermatologów i okulistów, a także czy był przechowywany w odpowiednich warunkach. Pod tym względem zdecydowanie pewniejszym miejscem zakupu wydaje się być apteka. Przy okazji zakupów w aptece możemy również zapytać farmaceutę o uzupełniający stymulację i wzmocnienie rzęs od wewnątrz suplement diety.