Po nieprzyjemnych zimowych dniach na nic nie czekamy bardziej niż na wakacyjną aurę i wygrzewanie się w promieniach letniego słońca, pamiętając oczywiście o odpowiednich filtrach, które zabezpieczą naszą skórę przed szkodliwymi promieniami UV. A czy zdajemy sobie sprawę, że przed niebezpiecznym działaniem promieni słonecznych należy chronić również włosy?
Promienie UV oddziałują na włosy tak samo negatywnie jak na skórę, czego w żadnym wypadku nie można bagatelizować. Słońce powoduje odchylenie się łusek włosów i niszczenie ich kory, przez co stają się one suche i łamliwe. Promieniowanie UV jest bardzo niebezpieczne, ponieważ trwale niszczy wiązania białkowe i aminokwasy, które są budulcem naszych włosów. Warto pamiętać o osuszeniu włosy po wyjściu z morza czy jeziora, ponieważ woda działa jak soczewka, skupiając promieniowanie słoneczne. Wówczas włosy nie tylko niszczą się mocniej, ale również płowieją.
Przede wszystkim nie można zapominać o odpowiednich kosmetykach, które zawierają filtry chroniące przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Dobrze jest spinać włosy i chronić je przed słońcem, nosząc czapki, chusty lub letnie kapelusze. Unikajmy suszenia włosów na słońcu i pamiętajmy, by opłukać je w słodkiej wodzie po wyjściu z morza. Lepiej także zrezygnować ze stylizacji na gorąco, która dodatkowo osłabia włosy. Jeśli chodzi o kosmetyki, na pewno duży ich wybór znajdziemy w drogeriach, ale warto wiedzieć również o tym, że samemu można przygotować mieszanki, które pomogą w ochronie przed promieniowaniem UV i wpłyną korzystnie na regenerację po kąpielach słonecznych.
Żeby zrobić odżywczy szampon, wystarczy wymieszać pół szklanki mydła kastylijskiego, ćwierć szklanki miodu, tyle samo mleczka kokosowego, 2 łyżeczki olejku jojoba i kilka kropel olejków eterycznych, które nadadzą mieszance pięknego zapachu.
Jest to odżywka, która nie tylko działa ekspresowo, ale jest banalnie prosta w przygotowaniu. Wystarczy kilka gałązek rozmarynu (ok. 10 sztuk) i 3 szklanki wody. Gałązki wrzucamy do wrzątku, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy około 15 minut. Powstały w ten sposób wywar stosujemy na włosy. Nie spłukujemy.
Olej z awokado posiada naturalny filtr chroniący przed promieniami UV (SPF ok. 4- 15) i silne działanie odżywcze, dlatego będzie idealną bazą do maski. Do kilku dojrzałych truskawek (8 – 10) dodajemy 2 żółtka, pół awokado i łyżkę miodu. Całość blendujemy. Maskę trzymamy na włosach około pół godziny.